Zakupy na Ebay'u

Dyskusje na temat zakupów i sprzedaży na aukcjach internetowych.
Mańka

Zakupy na Ebay'u

Post autor: Mańka »

Czy ktoś kiedyś kupował na Ebay'u? Mam na myśli głównie zakupy u cudzoziemców. Chciałabym kupić kilka rzeczy, ale się trochę boję.

Awatar użytkownika
kowalska

Re: Zakupy na Ebay'u

Post autor: kowalska »

Ja nigdy nie robiłam, robię zakupy głównie na Allegro i tylko u polskich sprzedawców.

swenNL

Post autor: swenNL »

Ja też tam nie kupowałem, bo nie miałem takiej potrzeby.
Ale jak bym czegoś potrzebował, to kupiłbym bez zastanowienia - to chyba największy serwis aukcyjny na świecie, więc raczej nie ma się czego obawiać.

TOM

Post autor: TOM »

Mańka pisze:Czy ktoś kiedyś kupował na Ebay'u? Mam na myśli głównie zakupy u cudzoziemców. Chciałabym kupić kilka rzeczy, ale się trochę boję.
Ryzyko jest zawsze. Trzeba po prostu znaleźć wiarygodnego sprzedawce (podobnie jak w przypadku Allegro), a nie powinno być problemów.
Nie wiem, czy eBay ma jakiś program ochrony kupujących - pewnie tak, ale to musiałabyś sprawdzić sama.

swenNL

Ciekawy jestem jak jest z wysyłką do Polski - czy w ogóle zakupy na eBayu się opłacają biorąc pod uwagę cenę przesyłki

stworkipotworki

Post autor: stworkipotworki »

To zależy gdzie kupujesz i po co. Dla siebie, jedną rzecz czy hurtowo do odsprzedaży. Jeżeli od firmy to sprawdź (jak się da) czy oprócz sprzedaży na Ebay mają jeszcze stronę firmową, czy prowadza sprzedaż internetową (oprócz portalu aukcyjnego) itp. Ryzyko jest oczywiście-jak na Allegro.
Pamietaj, że w Polsce możesz zaplacić jeszcze cło +VAT

Mańka

Post autor: Mańka »

stworkipotworki pisze:To zależy gdzie kupujesz i po co. Dla siebie, jedną rzecz czy hurtowo do odsprzedaży. Jeżeli od firmy to sprawdź (jak się da) czy oprócz sprzedaży na Ebay mają jeszcze stronę firmową, czy prowadza sprzedaż internetową (oprócz portalu aukcyjnego) itp. Ryzyko jest oczywiście-jak na Allegro.
Pamietaj, że w Polsce możesz zaplacić jeszcze cło +VAT
Jak dla siebie jedną rzecz się kupuje, to trzeba jeszcze zapłacić cło + VAT? Nie rozumiem tego.

swenNL

No właśnie też mnie zaciekawił temat cła. Chyba płaci się go jak sprowadza się duże ilości towaru - poprawcie mnie jeśli się mylę.

stworkipotworki

Dlatego napisałam, że to zależy jaki rodzaj zakupu i z jakiego kraju.

Jeżeli paczka jest z kraju trzeciego (nie z UE) i wartość przekracza limit to powinniśmy odprowadzić należności podatkowo celne.
Czasami się uda ale częściej nie. Dlatego jeżeli coś chcesz kupić dla siebie i jest to wartościowe to poproś aby ktoś Ci to przywiózł (USA, Canada itp ale gorzej z innymi krajami).

Jedna uwaga-piszę tak naprawdę o zakupach w sklepach internetowych gdzie towar wysyła firma z fakturą. Zakupy od osoby prywatnej nie wiem jak do końca wyglądają. Chyba inaczej tez jest w przypadku rzeczy używanej.

Na ebay'u kupiłam towar z Indii i agencja celna firmy kurierskiej dokonywała zgłoszenia-prywatny zakup

Za prywatnie kupiony obiektyw w USA tez musiałam zapłacić cło i VAT.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2011, 10:20 przez stworkipotworki, łącznie zmieniany 2 razy.

stworkipotworki

Produkty kupowane w internecie pochodzące spoza Unii są dużo tańsze, ponieważ do ich ceny nie zostały doliczone cło i VAT. Inaczej jest przy odbiorze paczki. Wtedy bowiem okazuje się, że aby przesyłkę odebrać, podatki zapłacić trzeba.

Niektórzy sprzedający obiecują zwrot zapłaconego podatku. Zdaniem ekspertów praktyka ta nie jest sprzeczna z przepisami prawa celnego, ale kupujący zwrócone cło i VAT będzie musiał wykazać w PIT.

„Jeżeli zostałeś wezwany do uiszczenia opłaty celnej za naszą przesyłkę, prosimy odebrać przesyłkę, uiścić opłaty celne, po czym e-mailem, faksem lub pocztą wysłać do nas potwierdzenie zapłaty opłat, a my zwrócimy te koszty” – czytamy na stronie serwisu strawberrynest.com. Praktyka oferowania refundacji naliczonych cła i VAT od dostarczanych przez sprzedawców przesyłek nie stanowi naruszenia obowiązujących regulacji celnych.

– Nie wpływa ona na fakt, że zobowiązanym do uiszczenia należności celno-przywozowych jest odbiorca przesyłki, nie zaś jej nadawca – zauważa Krzysztof Stefanowicz, dyrektor w KPMG.

Warto mieć przy tym na uwadze, że deklaracja co do ewentualnego pokrycia kosztów poniesionych przez kupującego na zasadzie dobrej woli nie powoduje w świetle prawa takiego formalnego obowiązku po stronie sprzedającego. W związku z tym dochodzenie należności na drodze prawnej może okazać się utrudnione. W dodatku w związku z tym, że obowiązek zapłaty cła i VAT jest po stronie kupującego, zwrot należności celno-przywozowych w świetle prawa podatkowego jest świadczeniem i należy je wykazać w deklaracji PIT jako dochód z innych źródłem. Dochód ten z kolei podlega opodatkowaniu – łącznie z pozostałymi dochodami osiągniętymi przez podatnika według skali PIT.

stworkipotworki

Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie.

Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych.

Należności podatkowe
Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych.

Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro.

swenNL

Strasznie zawiłe te przepisy, ale dzięki za szczegółowe informacje.
Niektórzy pewnie nawet nie zdawali sobie sprawy jak to wszystko wygląda w praktyce.
Może dlatego eBay nie jest tak popularny w naszym kraju.

TOM

Post autor: TOM »

swenNL pisze:Strasznie zawiłe te przepisy, ale dzięki za szczegółowe informacje.
Niektórzy pewnie nawet nie zdawali sobie sprawy jak to wszystko wygląda w praktyce.
Zawiłe są tylko przepisy handlu międzynarodowego. Myślę, że eBay-a u nas nie ma, bo nie chciał konkurować z Allegro, który ma u nas pozycję dominującą.

swenNL

No niestety to prawda. Przydałaby się jakaś poważna konkurencja - może wtedy prowizje poszłyby trochę w dół na Allegro...

stworkipotworki

TOM pisze:
swenNL pisze:Strasznie zawiłe te przepisy, ale dzięki za szczegółowe informacje.
Zawiłe są tylko przepisy handlu międzynarodowego. Myślę, że eBay-a u nas nie ma, bo nie chciał konkurować z Allegro, który ma u nas pozycję dominującą.
Tak naprawdę to u nas eBay jest bo właśnie chciał konkurowac z Allegro, ale spóźnił się o kilka lat i walka z monopolista niestety jak na razie mu się nie udaje.

ODPOWIEDZ